ENSEMBLE
21. august – 11. oktober
Norske Grafikere er stolte over å presentere verk av fire kunstnerduoer i utstillingen Ensemble. Med på utstillingen er: aiPotu – Annette og Caroline Kierulf – Cathrine Dahl og Ørjan Aas – Gunhild Vegge og Lasse Kolsrud.
I dette utstillingsprosjektet trekker vi frem kunstnerisk samarbeid som arbeidsmetode og stiller oss spørsmålet hvilket mulighetsrom skapes gjennom en felles kreativ prosess?
Ved å sette fire, sterke kunstnerduoer sammen i ett og samme rom – fire små fellesskap med hver sine særegenheter, interesser, samarbeidsmåter og tematikker – åpner vi opp for refleksjoner rundt grafikk som uttrykksform og det å skape sammen. Gjennom utstilte verk, kunstnersamtaler, omvisninger, verksteder og tekster knyttet til prosjektet ønsker vi å skape interesse rundt samarbeid som kunstnerisk virkemiddel og å se på hvordan dynamikken mellom mennesker, og samspillet dem imellom, påvirker en kunstnerisk prosess. I en verden som i stor grad er individfokusert, kan samarbeidet mellom mennesker i en kunstnerisk sammenheng si noe om viktigheten av å være sammen om et felles prosjekt..
I Ensemble møter vi kunstnerduoer som går inn i et kunstnerisk samarbeide med ulike perspektiv og fra vidt forskjellige ståsteder. For noen er kunstnerskapet synonymt med duoen, andre har et større fokus på sine individuelle kunstnerskap, og samarbeidsprosjektene foregår parallelt med disse. Felles for dem alle er at de har samarbeidet i en årrekke og er godt etablerte i sine respektive duoer.
Duoen aiPotu, Anders Kjellesvik og Andreas Siqueland, har siden 2004 samarbeidet om en omreisende, selvorganisert praksis i skjæringspunktet mellom sosial skulptur, performance og stedsspesifikke intervensjoner. Arbeidene deres oppstår ofte som temporære eller situasjonsbestemte installasjoner, hvilket også er tilfelle for deres bidrag i Ensemble. Her forenes klassisk grafikk med konseptuelle tilnærminger.
I Cathrine Dahl og Ørjan Aas sitt tilfelle er kunstnerskapet synonymt med duoen. I Ensemble viser de store tresnitt i sort-hvitt der samme motiver går igjen i de forskjellige trykkene; en narrativ tråd skapes gjennom subtile sammenhenger. Dahl og Aas lar seg gjerne inspirere på hver sin kant av litteratur, film eller samtaler, men i prosessen smeltes de individuelle bidragene sammen til et felles uttrykk.
Annette og Caroline Kierulf viser, som den eneste av duoene i utstillingen, individuelle verk fremfor verk laget sammen. De jobber begge med tresnitt laget i såkalt puslespillteknikk, men selv om den felles teknikken bygger bro mellom trykkene, er ulikhetene også både tydelige og viktige. Disse ulikhetene skaper dynamikk innad i duoen de representerer, de individuelle særegenhetene skaper friksjon og bredde mellom trykkene.
Vegge & Kolsrud har vært en duo siden slutten av 1990-tallet, og i utstillingen viser de et utvalg motiver fra serien Kiempers Fødeland: 1814–2014, en serie små tresnitt i klare farger og i deres karakteristiske, nedstrippede formspråk. Av motiver har duoen valgt seg ut datoer og begivenheter i Norge i perioden 1814–2014, noe på ramme alvor, og noe mer uhøytidelig.
Utstillingen er kuratert av Kristin Mandt Heim, Benedicte Macé Stensrud og Silje Johannessen.